Przejdź do treści

Łeba miastem czystego transportu

Meleksem kierowali wozacy na co dzień powożący zaprzęgami konnymi. Szkoda jedynie, że jak na razie płocki urząd miasta nie wspiera właścicieli aut ekologicznych, szczególnie w świetle zanieczyszczenia naszego powietrza i dużej ilości nowotworów dróg oddechowym. Podkreślmy, że za rok (!) parkowania „zwykłego” samochodu, zapłacimy jedynie 30 zł, a więc 40-krotnie mniej! Na całym świecie tendencja jest dokładnie odwrotna, a właściciele aut ekologicznych mogą liczyć na zniżki i preferencje. Pojazd kupiony przez pana Andrzeja to najnowszy model, w niczym nie przypomina zużytych meleksów, jakie spotkamy w nadmorskich miejscowościach. To samo jeśli chodzi o melex Łeba – To pojazd z najwyższej półki, pomalowany specjalnie na moje zamówienie w barwy Płocka – mówi z dumą Andrzej Bromka.

Dopiero w październiku będzie można zadzwonić na numer Poznań Kontakt, by zamówić tę usługę. Kiedy logujesz się po raz pierwszy za pomocą przycisku Social Login, zbieramy informacje z profilu publicznego Twojego konta udostępnione przez dostawcę Social Login, w oparciu o Twoje ustawienia prywatności. Otrzymujemy również Twój adres e-mail, aby automatycznie utworzyć dla Ciebie konto w naszej witrynie. Po utworzeniu konta zostaniesz zalogowany na to konto. Uruchomienie przed rokiem linii meleksowej w Orłowie możliwe były dzięki zmianom w statucieZKM Gdynia.

Pomysł na linię obsługiwaną przez meleksy w Orłowie zakłada pojawienie się na ulicach dwóch pojazdów tego typu, które mogą zabrać po 12 osób. Założona trasa ma długość 2,7 km, a czas przejazdu mieści się w przedziale od 8 do 14 minut. Meleksy pojadą od molo w Orłowie ulicą Orłowską, następnie jezdnią serwisową alei Zwycięstwa, ulicami Przebendowskich, Świerkową i ponownie Orłowską do molo. Trasa będzie się zaczynać i kończyć przy molo w Orłowie.

– Chętnie bym się przejechał takim pojazdem. Ale bardziej dla frajdy – mówi pan Tadeusz z Gdańska. Podróż meleksem ma kosztować 70 zł, fiakrzy za przewóz do Morskiego Oka liczą 50 zł. Pracownicy TPN podkreślają, że jeszcze nie jest nic przesądzone w sprawie wprowadzenia meleksa do obsługi ruchu turystycznego. – Wszystko jest na etapie testowania, do początku września – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.